16
فوریه

یائستگی

با ورود به دوران سالمندی، فیزیک و فیزیولوژی بدن تمامی افراد دستخوش تغییرات شگرف شده و نیازهای جدیدی را طلب می‌کند. یکی از تغییرات که در بدو ورود به دوره سالمندی برای خانمان و زنان روی می‌دهد، یائستگی است. این رویداد با تغییرات، نشانه‌ها و حتی علائمی همراه است که در مواردی انجام برخی از اقدامات باعث رفع دردهای ناشی از یائستگی و علائم آن می‌شود.

تغییرات مو

دوران یائستگی با تغییرات هورمونی همراه است. بدین دلیل تغییراتی بروز می‌کند. یکی از این تغییرات، نازک شدن مو و یا ریزش آن است. برای جلوگیری از ریزش مو و حتی تاسی مردانه در زنان، بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده تا با یک رژیم غذایی مناسب و تغذیه مورد نیاز بدن، از ریزش ممانعت کرده و زمینه تقویت موی سر را فراهم کرد.

مراقبت از دندان 

از دیگر علائم یائستگی، عقب‌نشینی لثه‌ها، افزایش حساسیت و آسیب به دندان‌ها است. مسواک زدن روزانه، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D و کلسیم بهترین راه برای پیشگیری از تخریب دندان‌ها می‌باشد. مصرف مداوم و مرتب ویتامین Dبرای پیشگیری از مشکلات دندانی در دوران یائستگی ضروری است تا از تحلیل دندان‌ها جلوگیری شود.

مدیریت وزن

یکی از علائم تغییرات هورمونی در اثر بروز یائستگی در زنان افزایش وزن ناگهانی و کاهش حجم عضلات است. این اتفاق در اثر کاهش استروژن در بدن رخ می‌دهد که در نتیجه آن چربی بسیاری اطراف شکم و باسن رشد می‌کند. برای رفع این علامت، ورزش بهترین راه بوده و استفاده از غذاهای کم کالری تحت نظر پزشک متخصص بهترین راه جلوگیری می‌باشد.

بهبود روند خواب 

مشکلات مربوط به خواب در زنان بالای 40 سال، عموماً بیش‌تر از زنان با سنین پایین‌تر است. اختلالات خواب در زنان بالاتر از چهل ساله که به دوران یائستگی وارد شده‌اند، به مراتب شایع‌تر است. زنان اغلب در طول شب بیدار و در طول روز به سبب کم خوابی احساس خستگی مفرط کرده و در مواردی از ناتوانی رنج می‌برد. یکی دیگر از علائم یائستگی زنان، خرناس کشیدن زنان است.