13
ژوئن

چالش‌های سالمندی

چالش‌های سالمندی انواع گوناگونی دارد. انسان به طور طبیعی دوره‌های زندگی را یکی پس از دیگری طی می‌کند و خواه و یا ناخواه پس از دوران کودکی وارد دوره نوجوانی، جوانی، میانسالی و سپس سالمندی می‌شود. دورۀ سالمندی علیرغم تمامی دوره‌های پیشین یکی از دوره‌های چالش برانگیز است. زیرا در این دوره فرد دچار تغییرات بسیاری در اخلاق، رفتار و حتی نیازهای مادی و معنوی می‌شود. از این‌رو می‌توان اذعان داشت سالمندی یکی از دوران حساس هر فرد به شمار می‌آید که فرد با چالش‌های گوناگونی روبرو است.

عواملی نظیر اختلالات شناختی، عصبی، بخشی از چالش‌های سالمندی است.

از این چالش‌ها در اصطلاح با عنوان چالش‌های سالمندی یاد می‌شود. تمام این چالش‌ها تحت تأثیر تغییرات افراد است. نخستین و آشکارترین تغییرات این دوره، تغییرات حسی است. سالمندی به طور طبیعی با کاهش بینایی، شنوایی، بویایی و حتی حرکتی همراه خواهند بود. همچنین نازک‌تر شدن پوست بدن باعث آسیب‌پذیرتر شدن آن‌ها می‌شود. تغییر دیگر اختلال در عملکردهای شناختی است. امری بدیهی و طبیعی است که هر سالمند با افزایش سن، دچار اختلال در یادگیری و همچنین کاهش توانایی حافظه می‌شود.

بدین دلیل بهتر است سالمندان در یک برهه زمان، دوره تخصصی کاردرمانی زیر نظر متخصصان طی کنند. زیرا انجام کاردرمانی باعث جلوگیری از فراموشی‌های دوره‌ای و برهه‌ای تا حد امکان می‌شود. علاوه بر موارد مذکور دوران سالمندی با اختلال در اعصاب فرد نظیر اختلال در خواب، عصبی شدن‌های زود هنگام، افسردگی و پارکینسون و آلزایمر همراه است. این عامل در مواردی باعث می‌شود تا فرد  سالمند دست به اقدامات آنی نظیر خودکشی کند که می‌تواند به دلایل این اختلالات باشد.

مجموۀ سرای بزرگان الهام با همکاری تعداد کثیری متخصص و پزشک قادر است

چالش‌های سالمندی را برطرف کرده و برای شما یک دوره مطلوب فراهم کند.

بدین دلیل بسیاری از محققان توصیه می‌کنند سالمندان که عموماً در بازنشستگی به سر می‌برند، به انجام کارهای تفریحی نظیر کارهای داوطلبانۀ خیریه، باغبانی، نگهداری از حیوانات خانگی و … بپردازند تا زمینه‌های سرگرمی خود را فراهم کنند.