14
فوریه

پارکینسون

پارکینسون، ضایعه عصبی و لرزشی است که ممکن است در افراد مختلف به خصوص سالمندان مشاهده شود. پارکینسون به طور عمومی لرزش اعضای انسان در وضعیت استراحت و تمامی اوضاع آدمی است که در سنین مختلف بوجود آمده و شیوع آن معمولاً عامل وراثتی می‌باشد. پارکینسون، در اصل بیماری مغزی و ضایعه نخاعی است که در اثر بوجود آمدن آن سلول‌های ترشح کننده دوپامین از میان رفته و در نتیجه آن گره‌هایی مغزی موجود باعث خشکی، کندی و سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود.

یکی از بیماری‌های رایج در دوران سالمندی، پارکینسون است

این بیماری، همانند بسیاری از بیماری‌ها دارای علامت و یا علائمی می‌باشد. شایع‌ترین علائم بیماری پارکینسون ارتعاش، لرزش و دست و پا در حال استراحت، خشک شدن دست و پا، عدم تعادل کافی حین راه رفتن و سایر فعالیت‌ها، کندی و کاهش سرعت حرکات و کاهش سرعت تمامی حرکات می‌باشد. پارکینسون با مشاهده علائم فوق، به خصوص زمانی که در یک سوی بدن بیش‌تر باشد قابل تشخیص است. اما نیاز به توضیح است که علائم این بیماری در مواردی نهان بوده و به راحتی قابل تشخیص نمی‌باشد.

این بیماری با آن که عموماً به عامل وراثت نیز ارتباط دارد، اما با دو عملکرد تغذیه و ورزش می‌توان تا حد چشمگیری از بروز بیماری جلوگیری کرد. عمده‌ترین شیوه‌ای که می‌توان با انجام مداوم آن از بروز و مبتلا شدن به پارکینسون جلوگیری کرد، حرکات ورزشی است که به صورت روزانه انجام می‌شود و تا حد قابل توجهی از مبتلا شدن افراد به این بیماری جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری ابتلا به پارکینسون مواد غذایی طبیعی به خصوص میوه‌ها و سبزیجات می‌باشد که به مقابله بیماری پارکینسون می‌پردازند. در میان مواد غذایی گوناگون، مصرف مداوم زعفران و چایی سبز به سبب وجود مقادیر بالایی آنتی‌توکسین، تا حد قابل توجهی مانع از ابتلای افراد به این بیماری می‌شود. همچنین عدم مصرف قهوه، تأثیر بسیاری در کاهش احتمال ابتلا به این بیمار دارد.