13
ژوئن

ورزش سالمندان

ورزش سالمندان، یکی از بهترین مجموعه‌های سالمندی است. ورزش سالمندان باید براساس سن آنان، قوای فیزیکی و توان بدنی انجام گیرد. ورزش سالمندان امری حائز اهمیت در تضمین سلامتی آنان است. به طور طبیعی ورزش یکی از فعالیت‌های انسانی است که باعث می‌شود تا هر فرد بتواند افزون بر تأمین سلامت جسمانی، اندام ایده‌آل، زمینه بهبود سلامت روحی خود را با افزایش تأمین اجتماعی و نشاط فراهم کند. ورزش بنابر هر دوره باید به شکل تخصصی و بنابر سن و سال هر فرد انجام شود. زیرا که در صورت تمرینات ورزشی بیش از حد توان فیزیکی بدن، نه تنها افزایش سلامتی را در نخواهد داشت، بلکه خود باعث نوعی آسیب به بدن افراد می‌شود.

شیوه‎‌های ورزش سالمندان متنوع است. اما باید به آرامی و سبک انجام شود.

بدین ترتیب هر ورزش باید متناسب به شرایط فیزیکی هر فرد انجام شود تا بازده کافی داشته باشد و باعث آسیب به فرد و یا خنثی و بدون بازخورد بماند.  در این مقاله به شیوه ورزش سالمندان پرداخته می‌شود. نیاز است پیش از انجام ورزش، نه تنها سالمندان بلکه تمام اقشار سنی، زمانی را به گرم کردن اختصاص دهند. آهسته راه رفتن و نرمش‌های سبک برای گرم کردن و آماده شدن برای ورزش به مدت حداقل 5 دقیقه به شدت توصیه می‌شود. همچنین پس از اتمام ورزش باید زمانی برای گرم کردن و به اصطلاح خاتمه ورزش اختصاص یابد.

ورزش سالمندان

هیچگاه نباید ورزش به صورت فوری قطع شود. اگر در حین ورزش دچار علائمی همانند درد قفسه سینه، احساس فشار، نفس تنگی، خستگی مفرط و استفراع و حالت تهوع می‌شود، به آرامی ورزش خود را به اتمام رسانده و پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. انجام ورزش باید به آارمی و ورزش‌های نیمه سبک انجام شود. بهترین ورزش برای سالمندان تمرینات هوازی و انعطاف‌پذیری است. بهترین تمرین هوازی برای سالمندان پیاده‌روی و دوچرخه سواری است.

یکی از خدمات مجموعۀ سرای بزرگان الهام، ورزش‌های سالمندان زیر نظر جمعی از پزشکان است.

این دو ورزش باید به آرامی و بسیاری سبک انجام شود و کسانی که مشکلات مفصلی دارند، کم‌تر بدان بپردازند. ورزش دیگر تمرین‌های قدرتی است. این گروه باید به آرامی و با وزنه‌های بسیار سبک و آرام انجام شود. تمرینات قدرتی بدون وزنه نیز مانند شنا رفتن در محیط منازل و با وزنه‌های یک کیلویی نیز در تأمین سلامت جسمانی بدن نیز امکان‌پذیر است.