15
دسامبر

ورزش‌های مخصوص سالمندان

 

ورزش سالمندان، ورزشی سبک و مخصوص این دوران است. سالمندی یکی از دوران و عمر هر انسان است که همانند تمامی ادوار نیازهای منحصر به فرد خود را طلب می‌کند. اما از آنجایی که ورزش ضامن سلامتی است و در تمامی طول زندگی انسان موجب شادی و نشاط افراد می‌شود، شخص سالمند نیز، نیازمند انجام ورزش‌های روزانه و مکرری است که به صورت پی در پی و تحت نظر پزشک انجام شود. به طور عمومی تمرینات سبکی باید زیر نظر پزشک انجام شود که فشار و آسیبی به اندام فیزیکی افراد سالمند وارد نکند. در ادامه برخی از آن‌ها ورزش‌هایی که برای سالمندان مفید است، آورده می‌شود.

در مجموعه سرای بزرگان الهام، تمامی ورزش‌ها به همراه متخصصان ورزش و تغذیه انجام می‌شود.

برای انجام ورزش نیاز است نخست هر فرد به مدت 5 دقیقه بدن خود را گرم کنید. راهکارهایی همانند نرمش‌های سبک، نرمش‌های کششی و راه رفتن ملایم برای گرم کردن اولیه نیاز است. 2- بهتر است حین انجام ورزش متخصصان و پزشکان در نزدیک سالمندان وجود داشته باشند تا در صورت ایجاد آسیب فیزیکی سریع‌ترین اقدامات را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهند. 3- ورزش‌هایی که باید در این دوره انجام گیرد، باید بسیار ساده و راحت باشد. 4- تمرینات باید در سه صورت هوازی، قدرتی و انعطاف‌پذیر انجام شود. 4- تمرینات هوازی که مناسب افراد سالمند باشد، پیاده‌روی است. زیرا پیاده‌روی، فاقد فشار آنچنانی بوده و آسیبی بر مفاصل وارد نمی‌کند.

5- سالمندان و بزرگانی که از توانایی جسمانی مطلوبی برخوردارند، می‌توانند از ورزش‌های دیگری همانند کوه‌پیمانی و یا دوچرخه سواری انجام دهند. 6- در ورزش‌های هوازی سالمندان، سرعت باید متوسط تا کم بوده و هرگز از سرعت بالا برای پیاده روی و یا رکاب زدن استفاده نکنند. همچنین نیاز به توضیح است که حجم و مسافت ورزش نباید سنگین و زیاد باشد. 7- باید به خاطر داشت که پس از اتمام ورزش نباید به یک لحظه ایستاد و ورزش را متوقف کرد. بلکه باید به تدریج از حرکات کاسته و در نهایت پس از 5 تا ده دقیقه از حرکت ایستاد.

همان‌طور که در سطور فوق ذکر شد بهتر است ورزش سالمندان تحت نظر پزشک انجام شود. در مجموعه سرای بزرگان الهام با بررسی وضعیت جسمانی هر فرد، برنامه ورزشی اختصاصی ارائه می‌شود تا ضمن بهره‌مند از شادی و نشاط حاصل از ورزش، آسیبی به بدن و فیزیک وی وارد نشود.