19
مه

موانع تناسب جسمانی سالمندان

موانع تناسب جسمانی سالمندان متعدد و به عوامل متعددی وابسته است. یکی از دلایل کاهش تناسب جسمی در میان افراد بالای پنجاه سال این است که انسان مدرن زندگی راحتی  داشته و هیچ گونه فعالیتی ندارد. در حالی که انسان عصر حجر برای فعالیت ساخته شده بود. اما انسان عصر حاضر به اندازه کافی تمرین فیزیکی انجام نمی‌دهد. در صورتی که اجرای چنین تمریناتی برای برخورداری بدن از حداکثر کارایی و سلامتی ضروری است.

عدم تحرک و انجام ورزشی یکی از مهم‌ترین موانع تناسب جسمی سالمندان است

بسیاری از امور روزمره نیازمند فعالیت فیزیکی نیست. اگر چه دلیلی در دست نیست تا نشان دهد که تمرین موجب افزایش طول عمر می‌شود. اما شواهد کافی نشان می‌دهد که تناسب جسمانی می‌تواند کیفیت حیات را بالا برده و تغییرات ناشی از کهولت سن را به تأخیر بیندارد و یا از بروز آن‌ها تا میزان قابل توجهی خودداری کند.

سایر دلایل اصلی وضعیت نامناسب فیزیکی افراد پنجاه ساله و بالاتری عبارت است از: تغییرات روند پیری ناشی شده، کاهش کارایی فعلیت عضلات و همچنین اختلالات مربوط به فعلیت‌هایی حرکتی. اگر فعالیت فیزیکی یا تمرین به درستی توصیه شود، می‌توان انتظار داشت که سطح تناسب جسمی و سلامتی، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر فکری در هر سن و سالی افزایش می‌یابد. آثار پیری به تعویق افتاده و ناتوانی ناشی از اختلالات عضله‌ای و اسکلتی و سیستم گردش خون کاهش می‌یابد و حتی در مواردی اصلا ظاهر نمی‌شود.

مجموعه سرای بزرگان الهام برگزار کننده دوره‌های تخصصی ورزش سالمندان

درد عضلانی پشت، از دیگر دردهایی است که بسیاری از سالمندان با این مسئله سر و کار دارند. عموماً سالمندان به دلیل افزایش سن دچار خمیدگی ستون فقرات می‌شوند. این عامل باعث می‌شود تا فرد در حین نشستن و یا ایستادن حالت خمیده به خود پیدا کند. این شرایط باعث ایجاد درد در سالمندان می‌شود. یکی از راهکارهای رفع این دردها و افزون بر آن ایجاد شرایط بهتری برای سلامت فیزیکی انجام ورزهایی همانند یوگا است. یوگا با افزایش کشش و انعطاف‌پذیری یکی از راهکارهای جلوگیری از دردهای عضلانی و ماهیچه‌ای می‌باشد.