16
آوریل

عوامل ایجاد آلزایمر

در حال حاضر علل ایجاد بیماری آلزایمر اطلاعات زیادی در دسترس نیست. اما در هر صورت وقایعی که در مغز در جریان این بیماری اتفاق می‌افتد، تأثیراتی که گذشت زمان و افزایش سن بر مغز دارد و ژن‌های دخیل در پیدایش آلزایمر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. ممکن است برخی از این عوامل با فرد متولد شده باشد و بعضی‌ها در محیط اطراف بوده‌اند و یک سری از رخدادها اتفاق افتاده باشند که در ایجاد این بیماری دخیل شده‌اند. بیماری آلزایمر عموماً به دو شیوه و دلیل رسوخ می‌کند. دلیل اول به دلایل ژنتیکی و دوم به عوامل محیطی بستگی دارد. اما در هر صورت مهم‌ترین عوامل ایجاد آلزایمر عبارت از موارد ذیل است:

سن

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین فاکتور خطر و ایجاد آلزایمر، افزایش سن است. در حدود 10 درصد از افراد بالای 65 سال مبتلا به آلزایمر هستند. اگر چه سن فاکتور خطر است. اما عموم افراد مبتلا به این بیماری در سنین 90 سالگی به این بیماری ابتلا یافته و درگیر شده‌اند.

مهم‌ترین عوامل ایجاد آلزایمر سن، استعداد خانوادگی، آسیب مغزی و منگولیسم است.

استعداد خانوادگی

یک فاکتور خطرزای دیگر وجود بیماری در سایر اعضای خانواده است. برخی از افراد به دلیل ژن‌هایی که به ارث می‌برند با ریسک بالاتری متولد می‌شوند. فاکتورهای ژنتیکی مرتبط با آلزایمر عموماً دارای 4 ژن مبتلا می‌‌باشند و با بیماری آلزایمر زودرس ارتباط دارند. احتمال وقوع آلزایمر در این افراد در سنین پایین‌تر حتی در 35 سالگی نیز دیده می‌شود.

آسیب مغزی

افرادی که دچار آسیب مغزی می‌شوند همراه با کاهش سطح هوشیاری داشته‌اند در ریسک بالاتری برای ابتلا به دمانس قرار دارند. این مورد در خصوص افراد مبتلا به بیماری سکته مغزی و ورزشکارانی که در اثر خوردن مشت دچار گیجی می‌شوند، صادق است.

سندروم داون

به خاطر اختلالات کروموزومی افراد مبتلا به سندروم داون که به سن 50 و 60 سالگی رسیده‌اند به این بیماری دچار گشته‌اند. البته دلایل احتمال دیگری نیز در رابطه با بیماری آلزایمر عنوان شده که البته محققان هنوز به نتایج قطعی و یکسانی دست نیافته‌اند که مانند کاهش هورمون جنس زنانه، سموم موجود در محیط زیست، آلومینیوم، دخانیان، کمبود ویتامین‌ها و پروتئین‌ها، عدم تحرک و ورزش، مرگ عزیزان، تعداد افراد خانواده در کودکی، افسردگی در بسیاری از بیماران مبتلا به آلزایمر افسردگی دیده می‌شود. اما این که افسردگی باعث آلزایمر شده یا آلزایمر باعث افسردگی شده است هنوز کاملا مشخص نیست.