16
آوریل

علائم بیماری آلزایمر

علائم بیماری آلزایمر متعدد و گوناگون است. در گذشته اعتقاد بر آن بود که ضعف حافظه و از بین رفتن آن یکی از علائم و بخشی از روند پیر شدن است. واقعیت آن است که تغییر در وضعیت حافظه با افزایش سن تا حدی طبیعی قلمداد می‌شود ولی علائم آلزایمر بیش از ضعف خفیف حافظه است. مبتلایان به این بیماری مشکلاتی در ایجاد ارتباط با دیگران، یادگیری، تفکر و تحلیل عقلانی دارند. تا حدی که برای مختل کردن کار، فعالیت‌های اجتماعی و زندگی خانوادگی کفایت می‌کند. آلزایمر نوعی دمانس یت همان زوال عقلانی به شمار می‌آید که علائم مشترک با سایر بیماری‌هایی است که با دمانس همراهند که عمده‌ترین این علائم عبارت از موارد ذیل می‌باشد.

علائم بیماری آلزایمر در اشکال و انواع گوناگون ظاهر می‎شود.

از بین رفتن حافظه که معمولاً به صورت فراموش کردن مطالبی است که اخیراً آموخته شده‌اند مانند فراموش کردن نام‌ها و شماره‌های تلفن‌ها ولی مبتلایان به آلزایمر، این موارد و یا چیزهای ساده‌تری را به طور مکرر فراموش می‌کنند و آن‌ها را دیگر هیچ‌گاه به یاد نمی‌آورند.

ناتوانی در انجام امور روزمره

کارهایی که برای افراد عادی، ساده و روزمره هستند. نظیر لباس پوشیدن و یا تهیه غذای ساده برای مبتلایان به بیماری آلزایمر مشکل و گاهی غیر ممکن خواهد بود.

ناتوانی در تکلم

مبتلا به آلزایمر، اغلب ساده را فراموش می‌کنند و یا آن‌ها را لغات پیچیده که گاهی خودشان ساخته‌اند، جایگزین می‌نمایند. به این ترتیب درک صحبت یا نوشته‌های آن‌ها مشکل می‌شود.

اختلال در حافظه یکی از علائم سالمندی است که در شکل‌های گوناگون ظاهر می‌شود.

عدم آگاهی از زمان و مکان، فراموش کردن این که در چه تاریخ یا در کدام روز هفته هستیم یکی از مسائل شایع این دوره است. ولی مبتلایان به آلزایمر ممکن است در خیابان خودشان گم شوند بدون این که بدانند چطور به آن جا آمده‌اند.

سایر مشکلات مرتبط با آلزایمر عبارت از اختلال در قضاوت و تفکر انتزاعی، تغییرات خلق و شخصیت و از دست دادن قوه ابتکار از دیگر است.