03
مارس

شيوه زندگي در سالمندي

شيوه زندگي در سالمندي

به دنبال افزايش جمعيت سالمندان، محققين و متخصصين به اهميت توجه به وضعيت درمان و سلامتي آنان و فراهم آوردن امكانات لازم براي خدمات ويژه در اين زمينه پي برده اند سالمندان شاهد تقليل تواناييهاي جسمي و رواني خويش هستند و انواع بيماريها و مشكلات رواني آنها را تهديد ميكند.

بيماريهاي جسماني نظير ايست قلبي، مشكلات تنفسي ، پوكي استخوان ، مشكلات گوارشي و انواع آسيبهاي مغزي و انواع اختلالات رواني نظير اضطراب، افسردگي ، بيخوابي و مشكلات جنسي، از مسائل سالمندي است. در ضمن وضعيت تغذيه در سالمندي موضوع مهمي است كه در كشورهاي در حال توسعه به آن توجه كمي شده است .

عوامل رواني بر ميزان مرگ، ناتواني و كيفيت زندگي سالمندان تاثير بسزايي دارد. سلامت سالمندان به عنوان يكي از مسائل و مشكلات بهداشتي در اكثر جوامع مطرح بوده و مقابله با اين مشكلات نيازمند سياستگزاري و برنامه ريزي هاي دقيق و صحيح مي باشد و عدم توجه به آن جامعه انساني را در آينده اي نزديك در مقابل مسائل و مشكلاتي بسيار پيچيده تر و چه بسا لاينحل قرار مي دهد .

 

 چگونه زندگي كنيم تا در سالمندي سالم باشيم؟

سلامت يك طيف از بيمار بودن و بيمار نبودن است. وضعيت جسمي، رواني، اجتماعي، اقتصادي و مذهب در سلامتي موثر است.

بعلاوه عوامل ژنتيكي، مادرزادي، محيطي و فردي در سلامتي نقش دارند. سلامتي هر فرد نه تنها در زندگي خود بلكه در زندگي اجتماعي نيز موثر است. زيرا در مورد بيماري هاي واگير دار به صورت مستقيم و در مورد بيماري هاي مزمن به صورت غير مستقيم با از دست دادن نيروي مفيد در جامعه و افزايش هزينه هاي مراقبت بر سلامت كل جامعه تاثير دارند براي تامين سلامتي عزم ملي و تمايل فردي ضروري است.

براي اينكه بتوان برآيند عزم ملي و تمايل فردي را در يك جهت قرار داد نياز به برنامه جامع در كليه سطوح مديريتي و اجتماعي جامعه داريم. يك سري عوامل خطر در جامع ه به ميزان زيادي بر سلامتي فرد و جامعه موثر است كه با شناسايي به موقع و مداخله فردي و جمعي در اين عوامل مي توان در پيشگيري از بيماريها وارتقاء كيفيت زندگي سالمندان موفق بود. اين عوامل خطر شامل بي تحركي، تغذيه نامناسب، خواب ناكافي و استرس است.

 

کیفیت زندگی چیست؟

کیفیت زندگی از نظر لغوی به معنی چگونگی زندگی کردن است. یک مفهوم گسترده ی چند بعدی است که معمولا شامل گزارش اقدامات خود فرد از سلامت جسمی و روانی است.

در گزارش کیفیت زندگی آن دسته از خصوصیاتی را تعریف می کنند که برای فرد ارزشمند است و حاصل احساس راحتی یا ادراک خوب بودن است و در راستای توسعه و حفظ منطقی عملكرد جسمانی، هیجانی و عقلانی است، به طوری که فرد بتواند توانایی هایش را در فعالیت های با ارزش زندگی حفظ کند.

برای تامین سلامتی فردی لازم است که هر فرد به صورت هدف مند، با برنامه مستمر به ورزش متناسب خود

مبادرت ورزد. بهتر است ورزش روزانه و در یک زمان مشخص و قبل از مصرف غذا انجام شود.

 

برای ورزش گرم کردن قبل و سرد کردن پس از انجام ورزش ضروری است. این کار منجر به آمادگی بدن برای

انجام ورزش شده و پس از ورزش نیز فرد را برای ادامه فعالیت های روزمره آماده می نماید.

برای گرم کردن و سرد کردن می توان از پیاده روی و یا انجام نرمش های ساده اقدام نمود. سرد شدن بدن نیز با پیاده روی و انجام نرمش صورت می گیرد و در انتهای این مرحله ضربان قلب به ضربان حین استراحت نزدیک می شود.

بهتر است حدود 5 دقیقه برای گرم کردن و 5 دقیقه برای سرد کردن بدن زمان صرف گردد. ورزش متناسب

فرد به فعالیت فیزیکی گفته می شود که فرد با شدت و مدتی که متناسب وضعیت جسمانی خود است اقدام به ورزش نماید.

ورزش مفید شامل پیاده روی سریع، شنا، دوچرخه سواری و دو است. بهتر است ورزش با مدت زمان کم شروع شود و بتدریج مدت زمان ورزش در عرض چند ماه حداقل به مدت نیم ساعت اضافه شود.

شدت ورزش در این مرحله باید در حدی باشد که فرد در حین ورزش بتواند با همراه خود صحبت نماید. در این مرحله ضربان قلب باید در حد متناسب خود افزایش یابد. ضربان قلب مفید برای هر فرد متناسب با سن، جنس، شدت ورزش و مدتی که فرد ورزش نموده متفاوت است.

برای اینکه ورزش برای فرد مفید باشد و از آسیب وی پیشگیری نماید باید با برنامه ذکر شده و به مدت زمان مشخص و به طور مستمر انجام شود تغذیه مناسب برای تامین سلامتی و انجام فعالیت فیزیکی نیاز به برنامه غذایی مناسب است. تنوع، تعادل، تناسب و تعیین کالری در برنامه غذایی باید مد نظر قرار گیرد. برای تامین سلامتی توجه به گروه های غذایی کربوهیدرات ها، سبزیجات، میوه های گوشت ها و لبنیات ضروری است. با توجه به هرم غذایی، میزان واحد های غذایی هر فرد بر اساس کالري محاسبه شده برای هر فرد، به صورت متناسب تعیین می شود. الگوی مواد غذایی باید به گونه ای باشد که مواد ضروری مورد نیاز فرد به اندازه کافی دریافت شده و از مسمومیت و اضافه وزن پیشگیری شود.