22
سپتامبر

رایحه درمانی

امروزه جمعیت افراد بالای 60 سال و بالاتر به طور تقریبی با جمعیت کودکان زیر 5 سال برابری می‌کند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 از حدود 600 میلیون کنونی به 2 میلیارد خواهد رسید. با توجه به این آمار، در سال‌های احیر آمار کشور ما برابر 5/1% است. در حالی نرخ رشد جمعیت سالمندی برابر 5/2% است. بدین دلیل کشور ما در آینده شاهد افزایش جمعیت سالمندان در ایران خواهیم بود. سالمندی به سبب اختلاف و افتراق با سایر ادوار زندگی افراد، دارای نیازهای و احتیاجات ویژه‌ای است. یکی از آن‌ها سلامت روانی و عاطفی، بهبود و افزایش این معیار از نیازهای دوره سالمندی است. در مورد این معیار نگرش‌های مختلفی وجود دارد.

دیدگاه طب سنتی که صرفاً جنبه طبی و سلامت جسمانی را ملاک طب قرار می‌دهد. بدین دلیل سلامت روان را در عدم وجود عوامل بیماری‌زا و نشانه‌های جسمانی بیماری خلاصه می‌دانند. در مقابل آن مدل‌های زیستی- روانی- اجتماعی قرار دارد که سلامت را تنها در سلامت جسمانی خلاصه نمی‌کند و وضعیت روانی و اجتماعی را بخشی از سلامت فردی به شمار می‌آورد.

بدین دلیل می‌توان اذعان داشت بنابر نگرش‌های متفاوت راهکارهای گوناگونی برای تأمین سلامتی فرد وجود دارد. استفاده از داروها، مکمل‌ها و مسکن‌ها و روش‌های ترمیمی از عمل‌کردها و اقدامات بهبود شاخص عملکرد روانی و اجتماعی سالمندان به شمار می‌آید. یکی از روش‌هایی که جدیداً به طور گسترده‌ای در حال گسترش است، رایحه درمانی می‌باشد. رایحه درمانی یکی از شاخه‌های طب مکمل است و به عنوان استفاده کنترل شده از روغن‌های فرار گیاهی برای حفظ و بهبود بهزیستی ذهنی و جسمی تعریف شده است.

رایحه درمانی یکی از روش‌های نوین در بهبود سلامت جسمانی و ذهنی است.

استنشاق رایحه گیاهان معطر باعث آزادسازی انتقال دهنده‌های عصبی همانند سروتونین و آندروفین می‌شود. تحریکات بویایی باعث تغییرات سریع در فشار خون، تنش عضلانی، اندازه مردمک‌ها، دمای پوست بدن، گردن خون پوستی، جریان الکتریکی پوستی، ضربان قلب، الگوی امواج مغز، سیستم خواب و بیداری و گردش نواپی‌نفرین در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز می‌شود. این عوامل باعث کاهش اضطراب و وقفه در بدن شده و وقفه‌ای در میزان استرس وارد می‌کند.

رایحه درمانی، از اقداماتی است که به طور مستمر و روزانه در مجموعه بزرگان سرای الهام انجام می‌شود.