13
ژانویه

خواب در سالمندان

خواب در سالمندان، یکی از مسائل امروزه تبدیل شده است. زیرا خواب در سالمندان امری جدی بوده و تعیین کننده میزان سلامت آن‌ها می‌باشد. بهداشت روانی انسانی، یک مسئله اساسی و حائز اهمیت است که دوره‌های گوناگون افراد را شامل شده و به یکی از اساسی‌ترین و حیاتی‌ترین نیازهای جسمانی و عاطفی افراد تبدیل شده است. یکی از مسائل و ابعاد بهداشت روانی انسان که در دوره‌های گوناگون حائز اهمیت است، مسئله خواب می‌باشد که باعث سلامت جسمانی افراد و  در پی آن آسایش روانی، امنیت خاطر و در پی آن افزایش احساس رضایت افراد از زندگی می‌شود. مسئله خواب در دوران سالمندی اهمیتی چندان یافته و مورد توجه قرار گرفته است. اما از آنجایی که در دوره سالمندی، به طور طبیعی فیزیولوژی و سیستم طبیعی بدن مختل و به طور جامع‌تر تغییر می‌یابد، خواب از این قاعده مستثنی نبوده و دستخوش تغییرات جدی می‌شود.

اختلال در خواب، باعث ایجاد احساس نارضایتی در افراد می‌شود.

به طور طبیعی نزدیک به 60- 50% از سالمندان دچار اختلالاتی در خواب شده و به میزان قابل توجهی از میزان خواب آن‌ها کاسته می‌شود. از نشانه‌های دیگر این اختلال تأخیر در به خواب رفتن، شب بیداری کامل و یا صبح‌بیداری می‌باشد. افزون بر موارد مذکور، عموماً با آغاز سنین سالمندی و بروز نشانه‌های این دوره، کاهش مدت زمان خواب عمیق و افزایش میزان خواب سبک در سالمندان است.

با افزایش میزان کم‌خوابی در افراد، ناخودآگاه ناهنجاری‌ها و نارضایتی‌هایی در بدن افراد سالمند بروز می‌یابد که در قالب نشانه‌ها و علائم گوناگون بروز می‌یابد. از جمله این نارضایتی‌ها، کاهش تمرکز و توجه، تضعیف سیستم ایمنی و ناکارآمدی آن، افزایش پرخاشگری و عصبانیت، کاهش کنترل رفتار خشم، کاهش میزان هوشیاری، احساس خواب‌آلودگی و افزایش استرس فرد در طول روز می‌باشد. مجموعه این عوامل باعث خستگی سالمندان در طی روز شده و باعث ایجاد آسیب‌هایی در صورت تکرار می‌شود. بدین دلیل باید از بروز چنین آسیب‌هایی تا حد ممکن پیشگیری کرد.

مجموعه سرای بزرگان الهام با استفاده و همکاری از متخصصان، پزشکان و روانشاسان سعی در ایجاد بستری دارد تا الگوی خواب سالمندان در این دوران بهبود یابد تا بزرگان این کشور بهترین احساس رضایت را از دوران تجربه کنند.