19
مارس

تفریحات سالمندان

امری بدیهی و طبیعی است که سالمندان با ورود به دوره سالمندی دچار ضعف و نقصان‌های فیزیکی و جسمانی می‌شوند. بدین دلیل دیگر نمی‌توانند همانند گذشته به فعالیت‌های فیزیکی و جسمانی خود ادامه دهند. از این‌رو بسیاری از افرادی که به این دوره وارد شده و یا می‌شوند دارای محدودیت‌ها و احتیاط‌هایی می‌باشند. اما از آنجایی که عموماً سالمندان در این سنین دارای زمان آزاد بسیاری می‌باشند.

اگرچه شاید حائز اهمیت به نظر نرسد، اما تفریحات سالمندان یکی از مباحث مهم و به روز دنیای پژوهشگران است

از این‌رو نیاز است تا خود را به انجام تفریحات مشغول کرده و به قولی سر خود را گرم کنند. عموماً برای این دوره باید سالمندان از تفریحاتی استفاده کنند که زمینه شادی و شادابی آن‌ها را فراهم آورد و در عین ضرر و یا آسیبی بر روی اندام‌های جسمانی افراد به همراه نداشته باشد. مهم‌ترین شرایطی که در انجام تفریحات باید در نظر گرفته شود، بدین شرح است که در وهله نخست باید عضلات افراد منقیض و رها شود. این عامل باعث می‌شود تا به تدریج از شدت دردهای عضلانی بازوها، انگشتان دست، انگشتان پا و شانه‌ها کاسته شود. دومین مسئله که باید در نظر گرفته شود، وضعیت روحی و معنوی است. تفریحات سالمندان بهتر است به گونه‌‌ای باشد که زمینه شادی و خوشحالی سالمندان را فراهم آورد.

حال چه تفریحاتی پیشنهاد می‌شود؟

با پیشرفت روزافزون کشورمان، در سال‌ها اخیر جامعه سالمندان به سمت سواد و تحصیل کردگی گرایش یافته است. این عامل باعث شده تا افراد سالمند بتوانند کتاب‌های مورد علاقه خود را در زمینه‌ای خاص مورد مطالعه قرار داده و یا با حضور در کتابخانه‌ها و صحبت با همتایان خود بخشی از زمان را بگذرانند.

دومین پیشنهاد که به شدت توصیه می‌شود، حضور در مراسم‌ها و ورزش‌های گروهی است. این عامل باعث می‌شود تا افراد در کتار یکدیگر به انجام ورزش‌های گوناگون و در عین حال سبک بپردازند. این نوع ورزش باعث می‌شود تا افراد علاوه بر انجام ورزش و حفظ سلامت، روحیه شادابی و نشاط خود را حفظ کرده و زمینه را برای تعالی وضعیت روحی و جسمی بهبود بخشند.

تفریح و انواع آن، هرگز نباید از زندگی سالمندان حذف شود.

از دیگر کارها، گیاه کاری و کاشت انواع گل و گیاه در صورت امکان و فضا است. نیاز نیست برای گل و گیاه‌کاری، یک فضای بزرگ در اختیار داشت. بلکه تعدادی گلدان برای این کار کفایت می‎‌کند. نتایج نشان داده افرادی که در زمان‌های فراغت خود به ترمیم و کاشت گل و گیاه اقدام می‌کنند، دارای روحیه شادتری در مقایسه دیگران است.