19
مارس

تغذیه سالمندان

بسیاری از افرادی که سالمند و یا فردی با سنین بالا در خانه و به همراه دارند، دارای تنش‌ها و محافظه‌کاری بسیاری می‌باشند. زیرا که افراد سالمند از محدودیت‌هایی در خوردن و نوشیدن و به طور کلی‌تر در تغذیه دارای محدودیت‌های بسیاری می‌باشد. از این‌رو یکی از سوالاتی که در ذهن بسیاری از انسان‌ها و همراهان سالمندان نقش می‌بندد، این است که سالمندان چه باید بخورند؟، چه می‌توانند بخورند؟ و چه نمی‌توانند بخورند؟. باید اذعان داشت این محدودیت‌ها هم در نوشیدن و هم در خوردن خلاصه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین موادی که سالمندان نباید استفاده کنند، مواد حاوی اکسیدان است. زیرا مواد حاوی مرکبات و به خصوص مایعات تا روند پیری تسریع شده و در نتیجه ویژگی‌های ظاهری سالمند همانند تخلیه آب زیر پوست و چروک‌های پوست انسان افزایش می‌یابد. بنابراین بهترین است نوشیدنی‌هایی همانند چای سبز و چای قرمز به هیچ وجه مصرف نشود.

تغذیه سالمندان، یکی از حائز اهمیت‌ترین مباحثی است

بهتر است گوشت قرمز از وعده غذایی حذف نشود، اما مصرف بیش از حد آن جایز نمی‌باشد. بهتر است گوشت قرمز دو تا سه بار در ماه مصرف شود. تا پروتئین بدن تأمین شود. اما نیاز به توضیح ست که این ماده می‌تواند با مصرف ماهی پروتئین بدن را تأمین کرد. در این میان مصرف سفیده تخم مرغ نیز مفید و قابل استفاده است.

ماده مفید دیگر که مصرف آن به سالمندان نیز توصیه می‌شود، مصرف بسیار لبنیات است. اما نیاز است که نباید از لبنیات پرچرب مصرف کرد. زیرا این عامل باعث می‌شود، تا قند و چربی فرد سالمند افزایش یافته و این نیز بسیار خطرناک است. بدین جهت باید از لبنیات کم چرب استفاده کرد.

باید تغذیه سالمندان به نوعی انتخاب شود که فاقد هر گونه آسیب باشد

مواد دیگری که باید مورد استفاده قرار گیرد، مواد غذایی حاوی فیبر و آنتی اکسیدان از مواد دیگری است که نقش بسیاری در ایجاد احساس آرامش داشته و برای اجابت مزاج نیز مفید است. در این میان نباید از مصرف میوه غاف شد. عموماً میوه‌ها سرشار از ویتامین‌های گوناگون می‌باشند. مصرف میوه‌های گوناگون باعث می‌شود تا نیاز بدن به انواع ویتامین‌ها تأمین و رفع شود.