16
آوریل

بیماری سالمندان

بیماری سالمندان انواع و اقسام گوناگونی دارد. انسان در طول زندگی خود ادوار و زمان‌های گوناگونی‌ را سپری می‌کند که هر دوره ویژگی‌ها و مقتضیات ویژه خود را دارد. یکی از ادوار زندگی هر فرد گاه به طور آگاهانه و یا ناآگاهانه با آن روبرو می‌شود، دوره سالمندی است. این دوره یکی از ادوار زندگی هر فرد است که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد.

اما نیاز به توضیح است که دوره سالمندی، از ادوار پیشین اختلاف زیادی داشته و به دلیل تغییرات جسمانی و روحی می‌توان یکی از حساس‌ترین ادوار زندگی می‌باشد. تضعیف جسمانی و ذهنی سالمندان باعث می‌شود تا افراد نیازمند مراقبت‌های ویژه و هدفمندی باشند. زیرا در صورت هر گونه سهل‌انگاری زمینه ایجاد آسیب‌ها و بیماری‌های گوناگون فراهم می‌شود. برخی از بیماری‌ها و آسیب‌ها در این دوره رایج بوده و در صورت عدم مراقبت‌های ویژه در عموم سالمندان بروز می‌یابد. در ادامه بدین مقوله پرداخته می‌شود.

بیماری سالمندان انواع و اقسام گوناگونی دارد که رایج‌ترینشان ذات‌الریه، سل، عفونت‌های ادراری، زخم بستر و باکتری در خون است

 

عفونت‌های ادراری

یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها که در خانم‌های سالمند قابل مشاده است، عفونت‌های ادراری است. این نوع عفونت به خصوص در سالمندانی که در منازل شخصی خود زندگی می‌کنند، فراگیرتر می‌باشد. عفونت‌های ادراری به دلیل علائم باکتریایی است که سیستم ادراری بدن آلوده شده و دچار عفونت می‌شود. عمومی‌ترین علائم عفونت ادراری تکرر ادرار، تغییر رنگ و یا بوی ادرار همراه با سوزش است. در صورت مشاهده علائم این آسیب باید به پزشک مراجعه کرد تا با دارو درمانی به مداوا و از بین رفتن عفونت پرداخته شود.

ذات الریه

این بیماری که با نام عمومی ذات اریه شناخته می‌شود، با علائمی همانند تب، افزایش خلط، تغییر رنگ خلط، تنگی نفس، مشکل در تنفس و سرفه‌های مکرر از نشانه‌های این بیماری است. در صورتی مشاهده هر گونه بیماری، بهتر است به پزشک مراجعه شود تا فورا مداوا آغاز شود.

سل

یکی دیگر از بیماری‌های عفونی است که در میان سالمندان نیز شایع است. این بیماری با کاهش وزن سریع، زردی پوست، سرفه خشک، بی‌اشتهایی نیز ظاهر می‌شود. در صورت بروز این علائم فوراً باید سالمند را نزد پزشک برده و تحت معاینه قرار گیرد. زیرا این بیماری به شدت مسری می‌باشد.