خانه سالمندان در اختیاریه
13
ژوئن

اصول مشاوره با سالمندان

اصول مشاوره با سالمندان نیاز به تخصص بسیاری دارد. اصول مشاوره با سالمندان از پیچیدگی‌هایی برخوردار است.  استفاده از مشاوره به منظور دریافت راهنمایی‌های صحیح از وی و امکان دریافت شیوۀ زندگی صحیح‌تر و در نهایت لذت بخش، می‌تواند راهکار درستی برای زندگی باشد. برخی از محققان و نظریه‌پردازن معتقدند که هر انسان در طول زندگی خود، حداقل سه تا پنج مرتبه باید به مشاوره مراجعه کرده و در زمینه‌های گوناگون از جمله شیوۀ زندگی، نوع زندگی، شیوه ارتباط، دریافت علایق و حتی شیوه استفاده از زمان‌های فراغت از وی مدد گیرد.

اصول مشاوره با سالمندان، تکنیکی است که هر مشاوره‌ای قابل به انجام آن نمی‌باشد.

زیرا که به طور عمومی مشاوره، فردی است که به مسائلی از این قبیل اشراف داشته و با درک بهترین می‌تواند به ارائۀ مسائلی از این قبیل بپردازد و با فراغ باز راهنمایی کند. در خصوص سالمندان این موقعیت دارای اهمیت ویژه بوده و توجهات مختص به این دوران را طلب می‌کند. نخستین مطلب یک متخصص در مشاوره با سالمندان با آن روبرو است، نگاه و نظر شخص سالمند به این دوره است. عموماً بسیاری از افراد نگاه منفی به این دوران دارند و از ورود به این دوره ناراحت بوده و به نوعی دچار کشمکش‌های روحی هستند.

اصول مشاوره با سالمندان
اصول مشاوره با سالمندان

بدین دلیل نخستین وظیفۀ مشاوره با این افراد از بین بردن نگرش‌های منفی حول این دوران است. یکی از علائم دیگر سالمندی که به وفور در این گروه سنی قابل مشاهده است، بروز علائمی همانند ناتوانی، فراموشکاری، درماندگی و حواس پرتی است. این علائم باعث ناراحتی‌های پی در پی سالمند می‌شود و در نتیجه فرد در تعارض با خود، باعث بروز حالتی می‌شود که احساس نارضایتی در زندگی داشته و برخی از آنان اقدام به اتخاذ تصمیم‌هایی همانند خودکشی می‌کنند.

سرای بزرگان الهام، یکی از تخصصی‌ترین مجموعه‌های نگهداری و مراقبت از سالمندان است.

از این‌رو باید فرد متخصص با استفاده از تکنیک‌های خاص نشانه‌های آزار دهنده در افراد را کاهش داده و بهترین شرایط را برای آن‌ها از نظر روانی فراهم کند. یکی دیگر از نکات در مشاوره سالمندان ویژه همراهان این اشخاص است. باید دقت داشت که هیچ‌گاه فرد را با اسم‌های ناراحت کننده خطاب نکنید و تا حد مقدور با نام خانوادگی و القابی که همیشه بدان اطلاق می‌شده، صدا کنید. در هر صورت مجموعه سرای بزرگان الهام یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تهران است که با همراهی و همکاری تعداد زیادی متخصص و پزشک آماده است تا بهترین شرایط را برای بزرگان خانواده شما فراهم آورد.